august 14

Asien ser Ukraine-krisen som en ny mulighed

0  comments

Asger Røjle Christensen

Rusland har gigantiske energiressourcer, som man har brug for i Østasien. Rusland er et kæmpe marked for østasiatiske varer. Og handel og investeringer mellem Rusland og de østasiatiske lande har i flere år været i støt stigning.

Det er en udvikling, som har stor strategisk betydning for begge parter. Det har krisen i det fjerne Ukraine ikke fået lov til for alvor at slå ud af kurs. Heller ikke selv om Vesten opfordrer til boykot af Rusland.

Jeg fortalte i gårsdagens Orientering på P1 om asiaternes i vestlige øjne uhyggeligt kyniske og kommercielle approach til forholdet til Rusland. Jeg tager ikke stilling til, hvad der er rigtigt og forkert. Jeg synes bare, at man i Vesten skal vide, at det ikke er hele verden, der fører den samme hårde linje over for Putin.

Foto: Republic of Korea/Creative Commons


Tags

asien, energi, orientering, putin, rusland, sanktioner, sydkorea


Dette kunne måske også interessere dig?

Kommentarer er meget velkomne

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}