januar 13, 2026

Af

(NYUUSU – news): Det er nu så godt som sikkert, at Japans premierminister, Sanae Takaichi, vil opløse underhuset i utide og udskrive nyvalg, når parlamentet samles om godt en uge. Ingen har hørt noget fra hende selv, men de fleste japanske medier har valgt at tro på anonyme kilder tæt på hende, og såvel regeringsparti som opposition er åbenlyst i fuld gang med tilløbet til en valgkamp.

Hendes koalition har lige nu kun en stemmes flertal i underhuset, baseret på nogle uafhængige afhoppere, og den har ikke flertal i overhuset. På den baggrund er det på den ene side ikke så sært, at hun er fristet af at omsætte sin rekordstore personlige popularitet, der er helt oppe på 78,1 procents positiv opbakning, til et mere stabilt og regeringsdueligt flertal. Hvis hun kan lokke en masse vælgere til valgstederne, som ikke plejer at stemme, vil et vundet valg samtidig give hende et rygstød i form af en langt større folkelig legitimitet, end hun har haft hidtil.

Men på den anden side er det et meget hasarderet skridt fra hendes side. Hun kan meget vel risikere at tabe alt det på gulvet, hun har vundet, siden hun kom til magten for tre måneder siden. Det er bestemt ikke alle i hendes parti, LDP, Det Liberal-Demokratiske Parti, som er særligt begejstrede for udsigten til et underhusvalg lige nu.

Sagen er jo, at LDP mistede sin hidtidige koalitionspartner, det buddhistiske centrumparti Komeito, i forbindelse med valget i oktober af den konservative nationalist, Takaichi, til partileder og regeringschef. Komeito blev som koalitionspartner erstattet af det Osaka-baserede populistiske parti, Ishin no Kai, som lige akkurat kunne sikre Takaichi et flertal, men som i en valgkamp slet ikke vil være lige så attraktiv en medspiller, som det velorganiserede Komeito-parti i mange år har været for LDP ved det ene valg efter det andet.  De to partier i den gamle koalition havde i et kvart århundrede haft et politisk vaklende, men valgteknisk uhyre vellykket fornuftsægteskab.

I en Linkedin-postering fra i går påpeger en af de mest erfarne eksperter i japansk politik, Michael Cucek fra Temple-universitetets Tokyo-campus, at LDP ved det sidste underhusvalg i 2024, hvor det mistede flertallet, fik seks millioner stemmer mere ved personvalgene i de enkelte valgkredse end ved det forholdstalsvalg mellem de opstillede partier, som tæller en tredjedel ved et underhusvalg. En stor de af de seks millioner vælgere har været disciplinerede Komeito-vælgere, som i koalitionens navn i årevis har stemt på den lokale LDP-kandidat i deres valgkreds, mens de har stemt for Komeito ved forholdstalsvalget. Hver vælger får ved et japansk underhusvalg to stemmesedler.

Andre eksperter har ifølge avisen Sankei Shimbun udregnet, at der gennemsnitligt er 20.000 sådanne Komeito-stemmer på højkant i hver valgkreds, hvor partiet beslutter sig for ikke sat stille op og i stedet støtte et andet partis kandidat.

De stemmer er nu væk for LDP, og hvad værre er for regeringsartet: Komeito er i disse dage ved at slutte sig sammen med det største oppositionsparti, Det Forfatningstro Demokratiske Parti, CDP, om en såkaldt ”Centrum-styrke”, således at en del af disse Komeito-stemmer  ved et kommende valg vil kunne komme CDP til gode, samtidig med at CDP-vælgere vil bakke op om stærke Komeito-kandidater i andre valgkredse. Det er et spørgsmål, hvor mange af den slags aftaler de to oppositionspartier kan nå at lave inden et valg med så kort lunte, som der er lagt op til, men de synes at være villige til at gøre forsøget.

Takaichis personlige popularitet skal godt nok tiltrække mange nye vælgere til LDP for at kompensere for så massiv en åreladning af stemmer, som de tabte  Komeito-stemmer vil udgøre. Ishin no kai er i dette regnestykke ikke nogen vægtig erstatning for Komeito. LDP og Ishin no Kai ventes slet ikke at indgå noget valgsamarbejde, for Ishin no Kai fylder kun for alvor noget i det vestlige Japan omkring Osaka, hvor partiet til gengæld er altdominerende og ikke vil kunne holde til at give så meget som en eneste valgkreds væk til LDP. I Osaka og omegn er LDP og Ishin no Kai trods regeringssamarbejdet i Tokyo stadig hovedfjender i det lokale politiske spil.

Alt dette gør det forestående underhusvalg, hvis Takaichi holder fast på sin beslutning og udskriver det i næste uge, til en usædvanligt spændende affære. Valget ventes at blive afviklet den 8. eller 15. februar.

LÆS: Nyheden om den forventede valgudskrivelse hos det anerkendte nyhedsbureau Kyodo

Foto: Kanade Yoda/ Wikimedia Commons

NIYUUSU NEWS

Mine NYUUSU-klummer om Japan og Østasien udkommer på hjemmeside og  facebook en eller to gange om ugen - undtagen når jeg arbejder som rejseleder i Japan. Så vil der være længere mellem dem. En eller to gange om måneden vil jeg udsende et NYUUSU-nyhedsbrev. Danske mediers professionelle dækning af den del af verden er desværre svækket i de senere år. Jeg håber, at jeg med min lange erfaring kan bidrage en smule til at udfylde dette hul.

Prisen for at modtage nyhedsbrevet er et engangsbeløb på 300 kroner. Så modtager I det i årevis, indtil jeg segner. Skriv til mig på arc@asgerrojle.com – og sæt beløbet ind på mobilePay 26360251, mærket NYUUSU og jeres email-adresse. I er velkomne til at gå højere op i pris, alt efter pengepung. Beløbet vil indgå i mit firmas regnskab, og jeg får tid og ressourcer til at holde mit lille nyhedsmedie i live. I givet fald tusind tak. Alle vil uanset betaling kunne følge med i NYUUSU-indlæggene og deltage aktivt med råd, ideer og kritik ved at melde sig ind i facebook-gruppen af samme navn.