(NYUUSU – news): Den omstridte Yasukuni-helligdom i Tokyo, Japans politiserede ”mindelund”, hvor man viser respekt for dem, der er døde i krig for Japan, har pludselig annonceret et strengt forbud mod militæruniformer og cosplay-tøj på hele helligdommen.
I en erklæring, udsendt torsdag, forbyder man udtrykkeligt besøgende at komme ind på området iført “cosplay-kostumer” eller “militærtøj”. Ifølge erklæringen er formålet med den nye politik at “opretholde ro og værdighed i de hellige områder, hvor de heroiske sjæle bor”, således at ”alle besøgende kan bede stille og fredeligt i rolige omgivelser”.
Yasukuni-helligdommen hædrer to en halv million krigsdøde, der ved navns nævnelse er indviet til helligdommen, herunder dømte krigsforbrydere fra Anden Verdenskrig. I årtier har helligdommen været et brændpunkt for indenlandsk og international debat. Længe før Yasukuni fra og med 1980’erne blev et internationalt stridspunkt, var der helt fra de første efterkrigsår stor diskussion om helligdommen blandt japanerne selv. Kun mere eller mindre konservative familier har vist sig for et mindes deres kære, mens mere liberale og pacifistiske familier har holdt sig væk.
”Vi beder respektfuldt alle hengivne, der regelmæssigt viser deres dybe respekt for og oprigtige erindring om de hellige sjæle, om at forstå hensigten med denne politik og samarbejde om dens gennemførelse”, hedder det i torsdagens erklæring.
Erklæringen er interessant og udtryk for noget af en kovending. Traditionelt har Yasukuni gennem årtier ved sine forårs- og efterårs-festivaler og på årsdagen for krigens afslutning, 15.august, været scene for gensynsmøder for gamle enheder, hvor man møder op i de gamle uniformer og møder sine gamle soldaterkammerater. Det har naturligvis været et sjældent syn i de seneste år. Kun meget få, der har oplevet at være med i krigen, lever stadig.
Efterhånden som der udtyndet i de gamle kolonner, har man til gengæld ved højtiderne kunnet betragte marcherende kolonner af yngre politiske ”uyoku”-aktivister fra den ultranationalistiske fløj, der som en politisk demonstration har iført sig uniformer fra krigens tid. Reelt har der aldrig været så mange af dem, men de har vidst, at de præsenterede pressen for ”gode billeder” til den hjemlige og udenlandske mediedækning, og Yasukuni har hidtil som institution ikke syntes at have noget imod dem.
Baggrunden for den nye politik er formentlig, at der åbenbart har været flere og flere eksempler på, at disse politiske aktivister i krigstidens militære uniformer har fulgtes med unge mennesker i nazi-agtige cosplay-kostumer. Der har også været eksempler på, at cosplayere har brugt den smukke helligdom som kulisse for at fotografere hinanden i alle mulige andre anime-antræk uden forbindelse med Japans krigsofre.
Det har skabt postyr, det har larmet og forstyrret det officielle program ved højtiderne fra helligdommens scene, og det har været til gene for de krigsdødes familier, som er Yasukunis primære målgruppe. Den nuværende ”guji”, ledende præst, Umio Otsuka, er selv pensioneret admiral fra den japanske flåde. Han er næppe pludselig blevet pacifist, men baggrunden for det nye forbud er formentlig, at han og de øvrige præster ikke bryder sig om disse forstyrrelser, som i deres øjne er respektløse.
Jeg har to gange i årenes løb interviewet milde og lavmælte præster ved Yasukuni om deres arbejde. De har hver gang givet udtryk for, at deres eneste opgave stadig var at give sørgende efterladte, der besøger helligdommen for at komme tæt på deres afdøde slægtninges sjæle, så god en mindestund som muligt. De kunne ikke lade være med at blive lidt sørgmodige, når jeg kom og stillede alle de spørgsmål om politik. Det var ikke det, der for dem var det vigtigste, hævdede de.
Fotos: Carsten Germis (2014) og Henning Høgh-Hansen (2005)
Mine NYUUSU-klummer om Japan og Østasien udkommer på hjemmeside og facebook en eller to gange om ugen - undtagen når jeg arbejder som rejseleder i Japan. Så vil der være længere mellem dem. En eller to gange om måneden vil jeg udsende et NYUUSU-nyhedsbrev. Danske mediers professionelle dækning af den del af verden er desværre svækket i de senere år. Jeg håber, at jeg med min lange erfaring kan bidrage en smule til at udfylde dette hul.
Prisen for at modtage nyhedsbrevet er et engangsbeløb på 300 kroner. Så modtager I det i årevis, indtil jeg segner. Skriv til mig på arc@asgerrojle.com – og sæt beløbet ind på mobilePay 26360251, mærket NYUUSU og jeres email-adresse. I er velkomne til at gå højere op i pris, alt efter pengepung. Beløbet vil indgå i mit firmas regnskab, og jeg får tid og ressourcer til at holde mit lille nyhedsmedie i live. I givet fald tusind tak. Alle vil uanset betaling kunne følge med i NYUUSU-indlæggene og deltage aktivt med råd, ideer og kritik ved at melde sig ind i facebook-gruppen af samme navn.


