(Jeg har skrevet en ny leksikon-artikel til lex.dk om Sydkoreas nye præsident og hans vej til magten)
Lee Jae-myung er en sydkoreansk politiker, som ved valget tirsdag 3. juni 2025 blev valgt til posten som landets nye præsident.
Han er ikke en del af landets traditionelle politiske elite. Han er en outsider, der kommer fra en fattig baggrund. Han er på den baggrund en principfast, men også stridbar type som politiker og har skaffet sig mange såvel venner som fjender gennem sin politiske karriere.
Lee Jae-myung er 61 år gammel. Han er født helt ude på landet i en bjerglandsby som den yngste af syv børn, og på grund af familiens stramme økonomi skulkede han fra skole allerede i mellemskolen og tog arbejde i lokale industrivirksomheder. Han fik som teenager to alvorlige arbejdsskader på fingre og håndled, som stadig plager ham.
Ikke desto mindre lykkedes det ham senere at blive optaget på gymnasiet og læse jura på universitet. Et studium, han afsluttede i 1986. I de første tyve år efter sin jura-eksamen arbejdede han som en idealistisk og radikal menneskeretsadvokat.
I 2005 gik han ind i politik. Fra 2010 var han borgmester i Seongnam, og fra 2018 guvernør i den store Gyeonggi-provins lige syd for hovedstaden Seoul. Begge steder skabte han sig stærke tilhængere og bitre modstandere ved at føre en centrum-venstre-politik med vægt på sociale indsatser. Han gik åbent ind for en form for borgerløn til alle, og han blev under covid-pandemien populær på at kræve statslig kompensation til alle borgere i sin provins.
Han har dog på det seneste nedtonet disse liberale toner og gjort sig til talsmand for en mere erhvervsvenlig politik, og han har også neddæmpet sin tidligere meget hårde linje i udenrigspolitikken over for både USA og Japan. Han afviser også at ville føre så dialog-orienteret en politik over for Nordkorea, som tidligere liberale præsidenter har ført.
I januar 2024 blev han udsat for et knivattentat i halsen, og han holder i dag valgmøder bag skudsikkert glas .
Da han første gang stillede op til præsidentposten i 2022 som kandidat for Det Demokratiske Parti, blev han slået med mindre en en procents forskel af den konservative Yoon Suk-yeol. Yoon er siden blevet afsat en rigsret for i december 2024 uretmæssigt at have erklæret undtagelsestilstand og forsøgt at tiltage sig ekstraordinære magtbeføjelser. Derfor blev der udskrevet præsidentvalg til 3. juni 2025, hvor Lee Jae-myung med et klart flertal blev valgt som ny præsident.
På den ene side skaber hans opstigen fra fattige kår til indflydelsesrige poster i samfundet bred respekt i mange kredse. På den anden side hænger der en række retssager og skandaler over Lee Jae-myung og hans familie, som også efter en eventuel valgsejr ventes at svække hans magt. Han anklages for korruption og magtmisbrug som borgmester og guvernør og for at have løjet under en debat i parlamentet sidste år. Det er uklart, om disse sager alle sammen bliver sat i bero eller ej efter hans valg til præsident.
Mine NYUUSU-klummer om Japan og Østasien udkommer på hjemmeside og facebook en eller to gange om ugen - undtagen når jeg arbejder som rejseleder i Japan. Så vil der være længere mellem dem. En eller to gange om måneden vil jeg udsende et NYUUSU-nyhedsbrev. Danske mediers professionelle dækning af den del af verden er desværre svækket i de senere år. Jeg håber, at jeg med min lange erfaring kan bidrage en smule til at udfylde dette hul.
Prisen for at modtage nyhedsbrevet er et engangsbeløb på 300 kroner. Så modtager I det i årevis, indtil jeg segner. Skriv til mig på arc@asgerrojle.com – og sæt beløbet ind på mobilePay 26360251, mærket NYUUSU og jeres email-adresse. I er velkomne til at gå højere op i pris, alt efter pengepung. Beløbet vil indgå i mit firmas regnskab, og jeg får tid og ressourcer til at holde mit lille nyhedsmedie i live. I givet fald tusind tak. Alle vil uanset betaling kunne følge med i NYUUSU-indlæggene og deltage aktivt med råd, ideer og kritik ved at melde sig ind i facebook-gruppen af samme navn.